Alan Adlarının Süresi Ne Zaman Dolar (TR)

Alan Adlarının Süresi Ne Zaman Dolar?

Mevcut bir alan adını kapmak isteyenler için son kullanma tarihleri ​​ve saatleri özellikle önemlidir.

Zaman önemlidir, çünkü o alan adını izlemeye ve nihayetinde perçinlemeye başlamak için algoritmanızın parametrelerini ayarlamanız gerekir.

Tarih ve saatle ilgili bir yanlış hesaplama, o alan adını alamadığınız anlamına gelebilir.

Peki, bir etki alanı tam olarak ne zaman sona erer?

Alan adları, kayıt şirketi ile yapılan sözleşmede belirtilen tarihte sona ermiş olarak kabul edilir. Bir yıllık sözleşmeye kaydolduysanız, alan adı kaydınız, tarihten itibaren bir yıl sona erer. Sona erme, kimsenin o alan adını almaya başlayabileceği anlamına gelmez.

Alan adı kaydınızın süresi dolduysa, alan adı kayıtlı adlar listesinden çıkarılmadan önce alan adını yenilemek veya kullanmak için ek süreniz vardır.

Alan Adları Gece Yarısında Kullanılabilir mi?

Alan adları gece yarısında sona ermeye başlarken, mevcut sahibine hala alanı yenileme şansı verilir.

Alan adı yenilememe isteğini kasıtlı olarak ifade etmedikçe, alan adı varsayılan olarak yenileme aşamasına girer.
Alan Adlarının Süresi Hangi Saat Diliminde Dolur?

Alan adlarının süresi, alan adı kayıt şirketinin saat diliminde sona erer.

Alan adı kayıt siteniz Merkezi Standart Saati (CST) kullanıyorsa, alan adınızın süresi, kayıt sözleşmesinde belirtilen tarihte CST gece yarısı resmi olarak sona erecektir.

Süre sona erdiğinde, alan adı bir ek süreye tabi olacaktır.

Yetkisiz dönemden sonra, bir alan adı silinme statüsünde olacaktır; burada adlar, beş gün sonra, Pasifik Standart Saati ile 11.00 - 14.00 arasında listelerden resmi olarak silinecektir.


Süresi Dolan Alan Adları İçin Bekleme Listesi Var mı?

Birisi aktifken bir alan adı sorduysa, bir bekleme listesi olma ihtimali vardır.

Sıralamayı düşünebilirsiniz, ancak bu alan adını alacağınızı garanti etmez.

Bir alan adı için talep yüksekse, açık artırmaya çıkarılması mümkündür.

Alan adı kayıt şirketleri, işletmeler olarak, talep edilen alan adlarını açık artırmaya çıkarma ayrıcalığına sahiptir. Sonuçta para kazanmaları gerekiyor.


Süresi Dolan Bir Alan Adı ne zaman satın alınabilir?

Varsayılan olarak süresi dolmuş alan adları için, İnternet Tahsisli İsimler ve Numaralar Kurumu (ICANN), bir alan adının iptal edilmesi ve herkesin kaydolabilmesi için 80 günlük bir süre verilmesini şart koşar.

Ancak, 75. günde, silinmek üzere bir alan adı zaten listelenecektir, bu da beş (5) gün sürer.

ICANN, bir alan adını yeniden kaydettirmek için bir süre belirtmiş olsa da, bazı alan adı kayıt şirketleri bu süreye uymaz ve bazen bir alanı 30 gün gibi kısa bir sürede silebilir. Dünya çapında milyonlarca alan adı kayıt şirketi nedeniyle, ICANN'in hata yapan şirketleri denetlemesi zor olacaktır.

Belirli bir alan adının peşindeyseniz, sizin için alan adları için snipe veya teklif verecek olan kayıt şirketlerinin hizmetlerini işe almayı düşünün.

Hizmetleri, özellikle daha önce bırakıldığında, alan adlarını kapmada özellikle yararlı olacaktır.

Bir alan adının mevcut sahibinin kaydını isteyerek iptal etmesi durumunda, kayıt şirketi alan adını satın almak isteyebilecek herkes tarafından derhal ele geçirebilir.

Bu, kayıt şirketlerinin işe yarayacağı başka bir örnek olacaktır.


Drop Kayıt Şirketleri Nasıl Çalışır?

Bırakma Kayıt Kuruluşları veya alan hırsızları, özellikle ödemesiz kullanım süresi sona erdikten sonra alan adının süresinin dolmasını izleyen web hizmetleridir.

Özellikle bu kayıt şirketleri, bir alan adının kayıtlı alan adları listesinden çıkarılmasını bekler ve sizin adınıza kayıt eder.

Açık artırmalar, alan adları düştüğünde de gerçekleşebileceğinden, Drop Kayıt Kuruluşları teklifleri sizin adınıza da üstlenebilir.

En yüksek teklifinizi, teklif artışlarının nasıl olacağını siz belirlersiniz ve gerisini Drop Kayıt Şirketi halleder.

Bir Drop Kayıt Şirketi, peşinde olduğunuz bir alan adını size güvenceye aldığında, başarısını size bildirecektir. Bırakma Kayıt Kuruluşları, genellikle mevcut alan adı kayıt kuruluşlarıyla bağlantı kurar ve bu da, alınmaya hazır olan alan adlarında ilk bilgileri almalarına yardımcı olur.

Bir bırakma kayıt kuruluşunun hizmetlerinden yararlanmaya karar verirseniz, alan adı kayıt kuruluşlarıyla bağları olan birini aramayı düşünün.

Ayrıca, bırakma kayıt şirketlerinin maliyetinin bazen alan adının gerçek kaydını içermeyebileceğini de unutmayın. Hizmetlerine ihtiyacınız olup olmadığını ölçebilmeniz için ücretleriyle ilgili olarak onlarla görüşün.


Etki Alanlarında Geçerlilik Süresini Nereden Kontrol Edebilirim?

Bir alan adının süresinin dolmasını kontrol etmek için WHOIS araması yapabilirsiniz.

whois.com'a gidin ve sayfanın sağ üst köşesindeki WHOIS arama çubuğunu bulun.
Alan adını girin ve “Whois” e tıklayın.

Buradan Whois, adres, alan adının en son ne zaman değiştirildiği veya yenilendiği ve sona erme tarihi de dahil olmak üzere alan adını kaydeden kişi veya şirketin adını gösterecektir.

Biraz daha ilerlediğinizde, zaman da dahil olmak üzere etki alanının sona erme süresinin listelendiği bir metin gövdesi göreceksiniz.

“İntihar Dönemi” nedir? ve Nasıl Sürer?

Bir alan adı için ek süre, bir alan adının süresinin dolmuş olarak kabul edildiği ilk gün başlar.

Ödemesiz dönem iki aşamaya ayrılır: yenileme dönemi ve itfa dönemi.

Yenileme süresi 45 gündür. Alan adı sahibine herhangi bir ceza uygulanmaz ve yenileme ödemesi yapıldıktan sonra alan adı kayıt kuruluşunun alan adınızı tekrar çevrimiçi hale getirme yükümlülüğü vardır.

Geri ödeme süresi 30 gündür. Alan adı kayıt kuruluşunun, alan adınızı geri almak için büyük olasılıkla cezalar uygulama olasılığı yüksektir. Ceza ücreti, bir alan adı kayıt kuruluşundan diğerine değişir.

Yetkisiz kullanım süresi sona erdikten sonra, alan adı derhal silinme durumuna alınır ve bu sürenin bitiminden itibaren beş (5) gün içinde yürürlüğe girer.

Was this answer helpful? 7 Users Found This Useful (7 Votes)

Powered by WHMCompleteSolution